Daenis avatar

Daenis

Review writes 5
2022 Sep 22

The Legend of Tianding Game Review by Daenis

Normal şartlarda oynayıp, bitirip öylece geçeceğim bir oyun. Fakat ''Overwhelmingly Positive'' incelemeleri görünce steamde, yazasım geldi üstüne sinir atmak için. Günümüz için gayet ortalama altı bir aksiyon oyunu olmuş kendisi. Neye bu kadar coşmuşlar zerre anlamadım.

Oynanış
Bu tür çoğu kötü oyunda olan şey bu oyunda da var. Karakteri hareket ettirmesi, dövüşmesi vs keyifli değil. ''Clunky'' hissettiriyor. Hareketler arasında yumuşak geçişler yok. Karakter saldırılarını hareket etmeden yapıyor. En sevmediğim şeydir bu oyunlarda.

Bu oyunun reklamının yapıldığı tek bir mekanik vardı. Açıkçası benim almama sebep olan mekanik de oydu. Düşmanları kemerimsi bir şeyle tutup oraya buraya fırlatıyoruz, bunu yapınca da silahlarını alıyoruz. Kulağa güzel geliyor. Fakat pratikte anlamını çok çok çabuk kaybediyor. O kadar çabuk ki, daha ilk bölümden diyebilirim. Çünkü daha ilk bölümden fark ediyorsunuz farklı düşmanların farklı silahları olsa da, onların hiçbirisi farklı bir silah kullanıyormuşsunuz gibi hissettirmiyor. Kendine özel olayları yok, hangisini kullanırsanız kullanın ya da kullanmayın hiçbirisini, fark yok. Kullanması keyifli de değil.

Düşmanları tutup fırlattığımızda hasar almıyorlar. Birbirlerine çarptırtıp birbirlerini düşürtemiyoruz. Bunun tek olayı ellerinden silahlarını almamız. E onun da olayı yok? Tutup fırlatmanın ne anlamı kaldı o zaman?

İlk bölümü bitirdiğimde dedim ki ''bu mudur?''. Ve neredeyse buymuş gerçekten. Yalan olmasın, daha bitirmedim oyunu, 5 ya da 6. bölümdeyim şu an. Ama anladım ki bu oyunun bana sunabileceği daha fazla bir şey yok. Olsa bile ben ona olan heyecanımı kaybettim. Çünkü aşırı sıkıcı. Bitirdim, buymuş.

Oyunda ilerledikçe açılan yeni mekanikler yok değil. Duvardan duvara zıplamak, düşerken süzülmek, doğru anda dodge'layarak yanımızda çok kısa bir süreliğine bizi taklit eden klon çıkartmak. Bu kadar. 4-5 saat boyunca düşmanlara düm düz vurup, arada dodge yapıp alt ediyorsunuz. Ve oyun bitiyor. Kombodur, özel yeteneklerdir, bloktur en ufak bir şey yok oynanışı zenginleştiren.

Bölümler
Oyunda ilerleyiş iki kısımdan oluşuyor. Birisi düşmanlara vura vura ilerlediğimiz ve sonunda bir boss ile kavgaya tutuştuğumuz kısım, ikincisi ise hikayesini anlattığı, oradan oraya koşup uzun mu uzun diyaloglara maruz kaldığımız kısım. İkisi de birbirinden sıkıcı.

Düşman vura vura ilerlediğimiz bölüm tasarımlarının hiçbir olayı, hiçbir yaratıcılığı, hiçbir inovasyonu yok. Geçtiğimiz 25 yılda bin tane oyun çıkmıştır böyle. Çoğu da bundan daha iyidir. Küçük küçük tuzaklar ile düşmanlar var içlerinde. Ve bu kadar az oynanış çeşitliliği olan bir oyun için de çok ama çok uzun sürüyorlar. Ya da öyle hissettiriyorlar. Gerçekten aşırı sıkıcılar. Sondaki boss dövüşleri dışında hiçbir elle tutulur yanları yok. Onlar da çok matah olduğundan değil de hani.

Hikayenin ilerlediği kısım da pek farklı değil. Oyunun yapımcısı Tayvanlı bir şirket. Ve kendi kültürlerinden şeyler katmak istemişler oyuna. Gayet makul bir istek. Hoşuma da gitti bu. İngilizce seslendirmeler de yok hatta oyunda. Tayvanca seslendirme ile oynuyorsunuz oyunu. Nereli olursa olsun çıkan neredeyse her oyunda İngilizce seslendirme duymaktan bıktığımı fark ettim bu oyun sayesinde. Çoğu oyunda birçok dil seçeneği oluyor elbet fakat fix olarak İngilizce seçili oluyor.

Hikaye kısaca zenginden çalıp fakiri doyurma ve otoriteye başkaldırma hikayesi. 3-5 tane de olsa eski uzakdoğu filmlerini izlemişseniz, çoğu benzer konuda ve benzer anlatıya sahip oluyor zaten. Legend Of Tianding bu konuda da bir yenilik peşinden koşmamış, gayet geleneksel yolu tercih etmiş. Buraya kadar da tamam. Fakat hikayesine inanılmaz güvenmiş olacaklar ki, dövüş aralarına inanılmaz uzun diyalog sekansları koymuşlar. Ben bunu anlamıyorum. Yeni bir şey anlatmıyorsun, bari kısaca anlatmayı bil. Marifet uzun uzun diyalog yazmakta değil.

Oyunun mağaza sayfasındaki giflere, açıklamalara kanmayın. ''Choose your playstyle'' falan yazmışlar, bir sürü değişik ve zengin gibi gözüken şeyler koymuşlar. Hiçbirisi etkili şeyler değil. Oynanışa olan etkileri, düşmanlara 4 değil de 3 vuruşta alt edeceğiniz tarzda en fazla.

Neresinden tutmaya çalışsam elimde kalan vasat altı bir oyun The Legend of Tianding. Hiçbir olayı yok, yüzlerce çok daha iyi olan oyun var böyle oynayabileceğiniz. 4-5 saat süren bir oyun olmasına rağmen, bu kısacık süreyi bile doyurucu ve keyifli bir şekilde geçirtmeye yetmiyor içeriği ve oynanışının kalitesi.

Leave a comment

Comments

Adik Nakal avatar
Adik Nakal
2022 Sep 27 13:35:37

Do you miss those arcade or early console platformer days? I do, and this game took me there just fine.

OMGxxBBQ avatar
OMGxxBBQ
2022 Sep 27 13:07:55

Played this on Steam Deck. Ran flawlessly. Great art style, combat is fun and story is engaging. Really enjoyed it from start to finish. I highly recommend this game, especially on Steam Deck.

darksurfx avatar
darksurfx
2022 Sep 26 15:18:20

Fun Game! Decent Story line. Great for the casual gamer! Very easy to put down and pick up again.

Read more